GAGA Hakkında

Dünyanın ilk yerleşim yerlerinden biri olan Dülük Antik Kentine, ticaretin merkezi Zeugma Antik Kentine, sanatın merkezi Yesemek Açık Hava Müzesine ev sahipliği yapan bu topraklarda sofralar, güneşin sıcağı ile olgunlaşan ve ateşin korunda pişen lezzetler ile kurulur. Bütün yemekler güneşin ve ateşin tadını adeta bir mühür gibi üzerinde taşır. 

Gaziantep Ticaret Odası olarak bu hazinenin mührünü açıp sırrına varmak, dünyanın dört bir yanındaki lezzet öyküleri ile harmanlayıp geleceğe ve uzak diyarlara taşımak, öğretmek ve geliştirmek isteği ile yola çıktık. Gaziantep Gastronomi Akademisi-GAGA da bu yoldaki çalışmalarımızın vücut bulmuş hali oldu.

Gaziantep Gastronomi Akademisi yani bilinen adıyla GAGA, 2022 yılında Gaziantep Ticaret Odasının bir kuruluşu olarak hizmete giren, T.C. Milli Eğitim bakanlığına bağlı özel bir eğitim kurumudur.

GAGA çalışmalarıyla; Gastronomi, Gıda ve Mutfak Sanatları alanlarında girişimci, inovatif,  iş hayatında katma değer üretebilecek, çözüm odaklı, sektörel bilgi ve becerilerle bezenmiş, akredite yasal otoriteler tarafından belgelendirilmiş, yerel değerleri uluslararasılaştıracak sağlıklı bir kariyer planlaması ile gastronomi ve gıda sektörlerine nitelikli insan kaynağı ve işletmeler kazandırılması hedeflemektedir.  Bununla birlikte Gaziantep yöresel mutfağını yaşatmak, reçetelendirme ve standartlarını oluşturma yönünde çalışmalar yapmak GAGA’nın en temel amaçlarındandır.